Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Festiwal Witolda Maliszewskiego - koncert Kwartetu Meccore

Utworzono dnia 05.10.2020

Na początku września tarczyńscy miłośnicy muzyki poważnej, mieli okazję wysłuchać świetnego koncertu kwartetu smyczkowego „Ãtma Quartet”. W ostatnią niedzielę ponownie nadarzyła się okazja, by wysłuchać znakomitej muzyki w mistrzowskim wykonaniu. Tym razem na scenie Gminnego Ośrodka Kultury zagrał jeden z najbardziej uznanych polskich kwartetów smyczkowych „Meccore String Quartet”.

 

Koncert odbywał się w ramach organizowanego przez Centrum Kultury w Piasecznie oraz Fundację Sztuka i Pasja Festiwalu Witolda Maliszewskiego. W tym roku organizatorzy Festiwalu zaprosili na cztery koncerty odbywające się w różnych miejscowościach powiatu piaseczyńskiego. Dzięki znakomitym warunkom oraz otwartości Gminnego Ośrodka w Tarczynie, jeden z festiwalowych koncertów odbył się właśnie w sali widowiskowej im. Mieczysława Fogga.

Patron festiwalu Witold Maliszewski urodził się w Mohylowie na Podolu w 1873 roku. Ukończył Konserwatorium w Sankt Petersburgu w klasie Nikołaja Rymskiego-Korsakowa. Po rewolucji październikowek, z uwagi na nieustanne zagrożenie prześladowaniami bolszewickimi, wyemigrował do Polski. Zajmował się tu pracą pedagogiczną oraz kompozytorską. Witold Maliszewski jest założycielem Konserwatorium w Warszawie. Zmarł w Zalesiu a pochowany jest na cmentarzu w Piasecznie.

Kwartet Meccore String Quartet istnieje od 2007 roku a tworzą go: Wojciech Koprowski - skrzypce, Aleksandra Bryła - skrzypce, Michał Bryła - altówka oraz Marcin Mączyński - wiolonczela. Zespół uznawany jest za jeden z najznakomitszych kwartetów smyczkowych w Polsce, znajdując jednocześnie ogromne uznanie w oczach krytyków muzycznych również poza granicami kraju.

„Naturalność – to określenie, które przychodzi na myśl od pierwszych sekund nagrania. […] Kwartet smyczkowy nr 1 D-dur op. 11 w wykonaniu Meccore jest prawie schubertowski, pozbawiony patosu, z pięknie zaznaczonymi liniami wokalnymi, szczególnie w Andante cantabile, a także w bardzo przekonującym Quartettsatz B-dur op. posth. […] W przypadku nagrania w wykonaniu Meccore uwodzi nas czar bliskości, a dynamika dialogu muzycznego pasjonuje. […] Sekstet (na jednej z płyt zespół gra w sześcioosobowym składzie – przyp. M.Z.) prezentuje niespotykany rozmach, natchnienie i zaangażowanie. Muzycy pokazują Czajkowskiego jednocześnie głębokiego i delikatnego, a z drugiej strony promiennego i radosnego. Wszystko to w niewiarygodnie elokwentnej i żywej interpretacji kameralnej. Zespół nadaje szczególnego piękna kontrapunktowi części Allegro vivace i tryska energią podczas całego wykonania.” - Tak o zespole napisał krytyk muzyczny Fabienne Bouvet z czasopisma „Classica”.

Od wielu lat zespół koncertuje w prestiżowych salach koncertowych na całym śiwecie – w Warszawie, Bonn, Brukseli, Londynie, Madrycie, Wiedniu, Montrealu, Nowym Jorku. Zapraszany jest również  do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych. Niewątpliwym osiągnięciem kwartetu był koncert podczas obchodów „Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu” w berlińskim Bundestagu.

Od 2010 roku Meccore String Quartet jest gospodarzem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.

Muzycy zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu.

Dzięki stypendium Irene Steels-Wilsing Stiftung muzycy kwartetu nagrali debiutancką płytę oraz drugi album, za który zespół został wyróżniony dwiema nominacjami do nagrody Fryderyk 2016 i nagrodą Supersonic Award niemieckiego magazynu Pizzicato. Trzecia płyta zespołu, z dziełami Edvarda Griega, otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień oraz nominacje do nagród Fryderyk 2018 i Preis der Deutschen Schallplattenkritik.

Koncert w Tarczynie otworzyła Iza Traczyk z Gminnego Ośrodka Kultury w towarzystwie Katarzyny Biernadskiej-Hernik v-ce dyrektora Piaseczyńskiego Ośrodka Kultury, która opowiedziała o idei Festiwalu im. Witolda Maliszewskiego. Koncert poprowadziła Malina Sarnowska, która przedstawiła sylwetkę patrona festiwalu oraz wprowadziła w repertuar koncertu.

Podczas koncertu w Tarczynie wysłuchaliśmy w mistrzowskim wykonaniu zespołu, Kwartetu smyczkowego nr. 1 F-dur, op. 2 Witolda Maliszewskiego oraz Kwartetu smyczkowego nr 1 D-dur op. 11 Piotra Czajkowskiego. Utwór Witolda Maliszewskiego został podczas tarczyńskiego koncertu wykonany przez zespół po raz pierwszy. Znakomite wykonanie spotkało się z gorącym przyjęciem publiczności. Po koncercie uczestnicy żywo dyskutowali o świetnym wykonaniu obu utworów, aczkolwiek utwór Maliszewskiego był oceniany jako ciekawszy, bardziej radosny, żywiołowy i urozmaicony. Wszyscy wyszli z koncertu zachwyceni.

Organizatorzy koncertu oraz muzycy podkreślali bardzo dobre warunki w jakich odbywał się koncert, zarówno urodę sali widowiskowej jak też doskonałą jej akustykę.

Tekst i foto: Marek Zdrzyłowski

Festiwal Witolda Maliszewskiego - koncert kwartetu Meccore

Utworzono dnia 05.10.2020, 14:56

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej