Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Z dziejów Tarczyna" - Jerzy Golański

Utworzono dnia 09.03.2018

Czym jest dla mnie Tarczyn? Wspomnieniem szczęśliwego dzieciństwa i wczesnej młodości. Tu się urodziłem, chodziłem do szkoły, grałem w piłkę nożną na boisku przy szkole podstawowej i kibicowałem drużynie piłkarskiej Sparta. Biegałem po łąkach, zbierałem grzyby w lasach Świętochowa i Księżaka, pływałem w drozdowskich stawach. To miejsce pracy moich rodziców. Mama była rodowitą tarczynianką. Tu mieszkali jej rodzice i dziadkowie. Magister farmacji, Seweryna Katarzyna Golańska, to wieloletnia kierowniczka apteki w Tarczynie i radna miejscowej Rady Narodowej. Mój Ojciec, lekarz weterynarii, urodził się w Płońsku ( też na Mazowszu). Przez prawie 40 lat pracował w tarczyńskiej Lecznicy dla Zwierząt i był wieloletnim jej kierownikiem. Pełnił też wiele funkcji społecznych. W kręgu jego szerokich zainteresowań pozazawodowych (kultura i sztuka) były również dzieje Tarczyna. Przez wiele lat zbierał dokumenty historyczne dotyczące tego tematu. Korzystał z bibliotek i archiwów. W latach siedemdziesiątych spisał historię osady. Maszynopis przekazał do Urzędu Osiedlowej Rady Narodowej (Tarczyn miał wtedy prawa osiedla).

Podczas studiów w Akademii Medycznej w Warszawie pomagałem Mu w jego poszukiwaniach, mając większe możliwości dostępu do archiwów. Zaczęło mnie to pasjonować. Po śmierci Ojca w 1988 r. kontynuowałem Jego pracę. Zbierałem wszystkie doniesienia dotyczące przeszłości Tarczyna, opracowywałem je, gromadziłem. Kiedy powstał regionalny miesięcznik „Wiadomości Tarczyńskie”, zamieściłem na jego łamach szereg artykułów dotyczących osady. Ponieważ powstał obszerny pakiet materiałów, postanowiłem je opublikować.

PS. Być może ta książka stanie się zachętą dla innych autorów do zajęcia się historią Tarczyna i przyczyni się do powstania w niedalekiej przyszłości znacznie obszerniejszej publikacji.

Ze wstępu
dr n. med. Jerzy Golański

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej