Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Świątynie, kościoły i kaplice w Grójeckiem - Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki

Utworzono dnia 04.03.2019, 16:36

2. marca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury została otwarta wystawa fotografii Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego pt. „Świątynie, kościoły i kaplice w Grójeckiem”. Autor, wywodzący się z Grójca, to publicysta, dziennikarz, historyk i genealog o ugruntowanym dorobku. Członek Związku Literatów na Mazowszu, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Rosyjskiego Towarzystwa Genealogicznego. Współpracownik wielu instytucji naukowych. Regionalista specjalizujący się w głównie w dziejach Mazowsza Południowego.
Z dziennikarstwem związany od 1974 roku. Publikował w prasie warszawskiej oraz regionalnej, w takich periodykach, jak: „Radomir” – informator turystyczno-krajoznawczy Z.W. PTTK w Radomiu, „Tygodniki Radomski”, „Gazeta Grójecka”, „Kurier Grójecki”, „Gazeta Ludowa” (organ PSL), „Odzienie”, „Między nami” w Rykach, „Miesięczniki Rycki”, „Życie Żyrardowa”. „Verbum Nobile” – organ Związku Szlachty Polskiej, „Kolekcjoner Włocławski”, „Pro Memoria” – kwartalniki historyczny, w którym pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego, „Pomost” – Miesięcznik Polonii Amerykańskiej i „Dziennik Związkowy” w Chicago (USA), „PRO FIDE REGE et LEGE”, „Gazeta Powiatowa” – w Legionowie, „Narrator” w Chełmnie, „Wieści Węgrowskie” „Gazeta Łochowska”, „Teka Extra” w Czeladzi, „Nasza Ziemia Odrzywolska”, „Głos Weterana i Rezerwisty”, „Echo Przysuskie”, „Ziemia Przysuska” i „Głos Przysuski”. Od 2000 roku stale współpracuje z „Okolicą. Gazetą Południowego Mazowsza”.
Autor 25 książek i 380 obszernych artykułów z zakresu historii Polski, regionu, genealogii i krajoznawstwa. Także wielu referatów naukowych z dziejów ziemiaństwa mazowieckiego, publikowanych w „Zeszytach Zambrowskich”, „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” i wydawnictwach naukowych Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Związany działalnością społeczną i publicystyczną z Grójcem, Ciechanowem, oraz miastem Łochów w powiecie węgrowskim i gminą Odrzywół w powiecie przysuskim.
Fotograf – autor wielu wystaw fotograficznych odnoszących się do Grójeckiego, prezentowanych w różnych regionach Polski.
Dyrektor Instytutu Genealogii. Odznaczony m.in. tytułami „Zasłużony dla gminy Odrzywół” i „Zasłużony dla powiatu grójeckiego”, oraz medalem „Pro Masovia” – za wybitne zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej