Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"W dawnym Tarczynie" - Jerzy Golański

Utworzono dnia 09.03.2018

Historię lokalnych społeczności, dzieje miast, wsi, mini regionu można i należy nie tylko rzetelnie badać (a z tym bywa różnie), ale i popularyzować. Tego rodzaju prace są chętnie czytane i co ważniejsze, pełnią doniosłą funkcję kreowania świadomości historycznej. Ponadto wyjątkowo dobrze nadają się do wykorzystania w dydaktyce szkolnej. Wydana własnym nakładem finansowym praca pt. „W dawnym Tarczynie” pióra urodzonego w Tarczynie Jerzego Golańskiego, z zawodu dra nauk med., z zamiłowania regionalisty, to zbiór 41 eseistycznych mini szkiców na temat dziejów Tarczyna i jego najbliższej okolicy, od czasów najdawniejszych po współczesność. Ułożone zostały w układzie chronologicznym, pisane zaś były do lokalnej gazety „Wiadomości Tarczyńskie” na podstawie lektury prac historycznych, pamiętników, artykułów z czasopism, relacji ustnych /18/, kroniki parafialnej, kroniki szkoły podstawowej a następnie zebrane i opublikowane w omawianym tomie. Adresowany jest on głównie do czytelnika interesującego się dziejami „własnej” miejscowości, własnego skrawka ziemi a więc bliskiego mu sprawdzalnymi faktami. Dlatego autor pisze o lekarzach, harcerzach, policji, zakładach przemysłowych, klubie sportowym, kapliczkach, krzyżach, o zasłużonych dla Tarczyna ludziach /biogramy/. I choć szkice pełne są dat, liczb, nazwisk – to czytelnik łatwo zapamięta je i wzbogaci wiedzę o osadzie.

Autor zainteresowania przeszłością wyniósł z rodzinnego domu i choć dobrze poznał życie wielkiego miasta /Warszawy/, chętnie wraca do Tarczyna, nie tylko odwiedzając go, ale i po to by utrwalić jego przeszłość, dlatego z mroku dziejów wydobywa zapomniane wydarzenia, fakty, ludzi. Pisząc historię rodzinnej miejscowości czyni to z wyczuwalną do niej miłością.

Pierwotne przeznaczenie mini szkiców wyjaśnia ich wielkość, od 1-szej do 2,5 strony druku. Książka stanowi ważne wydarzenie edytorskie dla lokalnej społeczności. Dopełnia ona wiedzę o Tarczynie zawartą we wcześniej wydanych 32 szkicach Jerzego Golańskiego zawartych w tomie „Z dziejów Tarczyna” /Tarczyn 1997r/. Wszystkie one tworzą rodzaj encyklopedii wiedzy o Tarczynie.
Prof. dr hab. Zdzisław Szeląg

Ps. Opracowanie redakcyjne książki – Gminny Ośrodek Kultury. Książka wydana własnym sumptem autora.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Luty 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej