Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zamęt w głowie - PSYCHOLOGIA I FILOZOFIA

Utworzono dnia 18.11.2019

ZAMĘT  W  GŁOWIE

Połączyliśmy psychologię z filozofią, gdyż obydwie te dziedziny wiedzy w równym  stopniu pozwalają człowiekowi zrozumieć samego siebie. Dział ten realizowaliśmy prawie wyłącznie w formie dyskusji umiejętnie sterowanych przez naszych wykładowców. Można go w zasadzie podzielić na trzy bloki tematyczne:

a) manipulujący i manipulowani:

- Wszechobecne psychomanipulację. (o okolicznościach, kiedy manipulujemy innymi - świadomie, lub nie całkiem i takich, kiedy sami jesteśmy manipulowani.)

- Czy ufać autorytetom? (temat trochę przewrotnie postawiony, ale słuchacze doszli jednak do wniosku, że ... nie warto, bo to też rodzaj manipulacji).

b) szczęśliwym być.

- W pogoni za szczęściem. ( zastanawialiśmy się przede wszystkim, czym dla każdego z nas jest szczęście i czy możemy ten stan osiągnąć i ... zatrzymać na dłużej)  

- Sztuka zapominania. (zdawałoby się, że zapominanie to wielka wada naszego umysłu, ale ... co jeśli pamięć uparcie przechowuje wspomnienia przykre i straszne, nie dające nam spokojnie zasnąć? Uznaliśmy więc, że krótka pamięć to gwarancja szczęśliwego życia.) 

- "Do zakochania jeden krok ..." czyli przyczyny i skutki miłosnych uniesień. (to się może przytrafić każdemu, nie zważa nawet na wiek i bywa uznawane za kwintesencję szczęścia. Dociekanie przyczyn nam się nie powiodło, a o skutkach ... nie wszyscy chcieli mówić.)

c) zrozumieć siebie i innych.

- Miny, pozy i gesty oraz kalambury. (ich wymowę najlepiej uchwycić na fotografiach, dlatego obejrzeliśmy sobie na początek kolekcję zdjęć znanych polityków i aktorów w różnych ciekawych sytuacjach, próbując odczytać ich zamierzone i nieuświadomione przesłania. Później postaraliśmy się zweryfikować swoją wiedzę, grając w kalambury.)

- Płeć mózgu. (To kolejny temat zadrażnień międzyludzkich: więc kto jest mądrzejszy - mężczyźni czy kobiety? Trzeba przyznać, że to panowie częściej ustępowali  podczas tej dyskusji - pewnie z przyzwyczajenia.)

- Psychologiczne podłoże zbrodni masowych. (Ten niezwykle ponury temat doprowadził do bardziej jeszcze przerażających wniosków: każdy z nas może zostać mordercą - wszystko zależy od okoliczności.) 

I tym optymistycznym akcentem ... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej