Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarczynie - rok akademicki (II) 2015/2016

Utworzono dnia 05.11.2019

semestr I (3) październik 2015 - styczeń 2016

 

W tym sezonie postanowiliśmy zmienić formułę naszych zajęć: będą się one teraz odbywały we środy i zostały zaplanowane dwutorowo - dwa spotkania w miesiącu poświęcimy na wykłady (po dwa tematy), a w pozostałe dwie środy zaproponujemy słuchaczom film fabularny lub dokumentalny (tytuły do uzgodnienia). 


7 października 2015

- Matylda Przepiórkowska - Magiczna podróż do Wenecji.

Zapraszamy do zwiedzania miasta położonego na 118 wyspach Laguny Weneckiej (Adriatyk) - jednej z największych atrakcji turystycznych Włoch. Znane jest ono z wyjątkowych kanałów i pięknych mostów, gondoli, bazyliki i Placu Św. Marka, Pałacu Dożów, Casanovy, wyrobów szklanych ... Nie sposób wymienić wszystkiego! Dziś będziemy mogli poznać także te zakątki Wenecji, do których turyści raczej nie zaglądają, bowiem naszą przewodniczką będzie tancerka i psycholożka, która mieszkała i studiowała w tym mieście.

- Kamil Przepiórkowski - W rytmie mambo.

Czyli - gorące rytmy prosto z Kuby. Poznamy historię tego tańca, znane utwory skomponowane na bazie mambo i ... sami spróbujemy trochę potańczyć. Mambo jest przecież dla wszystkich! Spotkanie prowadzi aktor teatru tańca i instruktor tańca.


21 października 2015

- Ryszard Kupidura - "Błękitna rapsodia".

Bohaterem tego spotkania będzie amerykański pianista i kompozytor Jacob Gershowitz, znany jako George Gershwin (26 września 1898 - 11 lipca 1937). Poznamy dzieje życia artysty oraz posłuchamy jego najsłynniejszych utworów: "Błękitna rapsodia", "Amerykanin w Paryżu", "Swanee", "Oh, lady be good" z musicalu "Lady be good". Prelegentem jest także zawodowy muzyk - znany perkusista (MANAM), pianista i kompozytor.

- Gość specjalny - Powiatowy Rzecznik Konsumentów - Sylwia Wałachowska - porady prawne.


4 listopada 2015

- Daniel Sukniewicz - O tym, jak politycy fałszowali historię.

Artefakty wydobyte z ziemi, epitafia, kroniki, dokumenty prawne i dawne dzieła sztuki - to właśnie źródła, które pozwalają nam odtwarzać dzieje krajów i narodów. Jednak  nie zawsze sami naukowcy decydują o tym , jak ta historia będzie wyglądała w publikacjach i podręcznikach szkolnych. Istotą rzeczy jest bowiem interpretacja tekstów i znalezisk archeologicznych, co stanowi pole do popisu dla ... polityków. Tak było od zawsze. Czy obraz naszych dziejów także podlegał podobnym manipulacjom? Na to pytanie odpowie dziennikarz, popularyzator historii Mazowsza i archeolog.

- Marianna Ben Mohamed - Edith Piaf - "Niczego nie żałuję".

Poznamy wyjątkową francuską piosenkarkę Edith Gassion, znaną pod pseudonimem Piaf (wróbelek), żyjącą w latach 1915 - 1963. Każdy chyba rozpoznaje jej charakterystyczny, chrapliwy, metalicznie dźwięczący głos i te słynne piosenki: "Milord", "Padam, padam", "Świat na różowo", "Mój legionisto". Burzliwe dzieje tej damy zaprezentuje nam romanistka (nauczycielka akademicka i tłumaczka) - otrzymamy więc informacje z pierwszej ręki, czyli ze źródeł francuskich  i posłuchamy oryginalnych nagrań Edith Piaf na bieżąco tłumaczonych przez wykładowczynię. 


18 listopada 2015

- Maciej Marciniak - Polinezyjczycy. Żeglujemy przez południowy Pacyfik.

Tym razem, zapraszamy w rejs wiosłowo-żaglowymi łodziami Polinezyjczyków pośród najpiękniejszych wysp Pacyfiku: Tonga, Samoa, Cooka, Hawaje, Wielkanocna i Nowa Zelandia. Będziemy podziwiali nie tylko egzotyczne krajobrazy, ale także tatuaże tubylców, ich rzeźby (np. słynne moai), obejrzymy niezwykłe tańce i posłuchamy charakterystycznej muzyki (reggae). Porozmawiamy też o kulcie wodzów i wierze w nadprzyrodzoną siłę - mana. Poprzez świat Polinezyjczyków poprowadzi nas badacz egzotycznych kultur i archeolog (także podwodny).

- Daniela Grzesińska - Życie wilczej watahy.

Obecnie  wilki żyją już tylko w największych naszych kompleksach leśnych - w Puszczy Białowieskiej, Kampinoskiej i w Bieszczadach. Kiedyś jednak były bardzo liczne - ponoć podczas ciężkich zim nie tylko porywały bydło z obór, ale nawet stukały do okien chłopskich chałup. Wiedziano o nich dużo, ale najczęściej nie były to prawdy naukowe, lecz zmyślenia i wyobrażenia wywołane podziwem dla ich inteligencji, odwagi, wytrwałości i sprytu, a także lękiem. Stąd prosta droga do ... wilkołaków. Posłuchajmy więc przyrodniczki, która zapozna nas z anatomią i fizjologią przodków wszystkich Szarików i Burków, z ich zwyczajami, z organizacją wilczej watahy i funkcją tego gatunku w przyrodzie.


2 grudnia 2015

- Sławomir Drygalski - Światowe przeboje wielkiego ekranu.

Muzyka i film polubiły się całkiem niedawno. Był to jednak niezwykle twórczy romans i dał mnóstwo przepięknych piosenek i motywów muzycznych. Przypomnę tu choćby muzykę do "Nocy i dni", "Gwiezdnych wojen", czy filmu "Grek Zorba". Często się zdarza, że takie utwory usamodzielniają się i przestają się nam się kojarzyć z jakąkolwiek fabułą - żyją odtąd swoim własnym życiem. Po czarodziejskim świecie tych zawsze młodych, nieśmiertelnych przebojów oprowadzi nas radiowy dziennikarz muzyczny. 

- Gość specjalny: Ochotnicza Straż Pożarna w Tarczynie - ratownictwo medyczne (pierwsza pomoc w przypadku zatrzymania akcji serca).


16 grudnia 2015

- Monika Agnieszka Klimowicz - Sulejman i Roksolana, czyli ... "Wspaniałe stulecie".  - Kultura Imperium Osmańskiego.

Oto coś dla wielbicieli tureckiego serialu o miłości sułtana Sulejmana I (lub II zwanego Wspaniałym lub Prawodawcą) i jego żony Roksolany (Rossy) - Hurrem, być może córki popa z Rohatynia. Większość postaci  przedstawionych w tym filmie, rzeczywiście żyła w czasach panowania Sulejmana (1520 - 1566).  Jak naprawdę wyglądały ich dzieje? Które wydarzenia zgodne są z prawdą historyczną? Jakie były zwyczaje w haremach rodu Osmanów? Na ile realistycznie zarysowane zostało tło historyczne filmowych wydarzeń? Które świadectwa tamtych czasów możemy obejrzeć w Turcji jeszcze dzisiaj?

Warto też wspomnieć, że Roksolana korespondowała z polską królową Boną, żoną Zygmunta I Starego!


13 stycznia 2016

- Maciej Marciniak - Kultury złota. - Wielka podróż przez Kolumbię i Ekwador.

Odbędziemy podróż po egzotycznych krajach położonych nad Oceanem Spokojnym w Ameryce Południowej. Tu z wysokich Andów (gdzie kondory i lamy) spływają rzeki zasilające Orinoko i Amazonkę. Stąd pochodzi nasza poranna kawa, kakao i większość bananów sprzedawanych w supermarketach. Jest to również ziemia wydająca najpiękniejsze szmaragdy na świecie. Ale są to również tereny działalności najokrutniejszych organizacji mafijnych. Podczas tej wędrówki poznamy także starożytne kultury, które archeolodzy identyfikują na podstawie złotych artefaktów zwąc je kulturami złota.


27 stycznia 2016

- Sławomir Drygalski - Wielkie damy piosenki polskiej (cz.I/cz.II)

Przenosimy się w lata 50 - 80 ubiegłego stulecia. Wówczas to na polskich scenach królowały: Irena Santor, Rena Rolska, Maria Koterbska, Ludmiła Jakubczak, Hanna Rek, Sława Przybylska i Ewa Demarczyk. O swoich spotkaniach z tymi damami opowie nam znany dziennikarz muzyczny. Posłuchamy też oryginalnych nagrań ich największych przebojów. 

     

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej