Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarczynie - rok akademicki 2018/2019 - podsumowanie

Utworzono dnia 05.11.2019

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarczynie - rok akademicki 2018/2019 (V)

semestr I (9) obejmował okres od października 2018 do stycznia 2019

semestr II (10) trwał od lutego do maja 2019 roku.

 

W tym sezonie zaprezentowaliśmy naszym słuchaczom 26 wykładów z różnych dziedzin wiedzy. Aż 6 spotkań dotyczyło geografii i podróży. Wybraliśmy się razem na Alaskę i nad jezioro Bajkał, a w Europie odwiedziliśmy Portugalię i Katalonię w Hiszpanii. Podróżując po Polsce zatrzymaliśmy się na trochę w Górach Stołowych, po czym odwiedziliśmy najpiękniejsze pałace arystokratycznych rodów na Mazowszu.

 

Podczas czterech prelekcji muzycznych poznaliśmy twórczość wielkiej Maryli Rodowicz, kontrowersyjnej Kory oraz eleganckiego "Kabaretu Starszych Panów", a następnie zatopiliśmy się w szalonych rytmach amerykańskiego swinga.

 

Ulubioną przez naszych słuchaczy dziedziną nauki jest historia. Postanowiliśmy zatem podjąć aktualną tematykę obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i zaprezentowaliśmy dwa wykłady dotyczące tego jubileuszu: "Pierwszy rok niepodległości" oraz: "Rok 1918". By nieco rozluźnić tę podniosłą, poważną atmosferę, zaproponowaliśmy studentom niedyskretne rzucenie okiem do prywatnych apartamentów naszych dawnych władców i prześledzenie, jak układało się ich życie rodzinne i małżeńskie.

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się także zagadnienia z dziedziny psychologii. Postanowiliśmy zatem zaprezentować je w sposób tyleż atrakcyjny, co skłaniający do pewnych trudnych nawet, przemyśleń. 

 

W wykładzie: "Miny, gesty i pozy oraz ... kalambury", udowodniliśmy jak niewiele informacji przekazujemy otoczeniu drogą, którą uważamy za najskuteczniejszą, czyli słowem, a jak wiele można wyczytać z tego, co pozostaje poza naszą kontrolą - obserwując mimikę, gestykulację,  ruchy stóp i dłoni oraz pozycje jakie przyjmujemy stojąc, siadając, idąc. Dla sprawdzenia, jak to naprawdę działa, zaprosiliśmy uczestników do zabawy w kalambury. Było dużo śmiechu, ale i sporo powodów do refleksji.

 

Takie formy edukacyjne, jak uniwersytety trzeciego wieku, służą także i temu, by zachęcić słuchaczy do spojrzenia na pewne sprawy z całkiem nowej perspektywy. Wkraczając na owo poletko zaprosiliśmy naszych studentów do dyskusji na nieco przewrotnie ujęty problem: "Czy powinniśmy wystrzegać się autorytetów?" Wnioski były ... zaskakujące.

 

Stałymi punktami w programie wykładów naszego uniwersytetu są tematy z historii sztuki oraz z literatury. W tym roku zapoznaliśmy się z twórczością dwóch dość "trudnych" w odbiorze malarzy: Józefa Brandta i Jacka Malczewskiego. Tematy literackie okazały się zaś bardziej zróżnicowane: przypomnieliśmy sobie dzieła i niezwykłe losy uwielbianej niegdyś Marii Rodziewiczówny, a podczas kolejnego spotkania zajęliśmy się się twórczością dostojnego poety-filozofa - Leopolda Staffa. Zdaje się, że to właśnie on zdobył serca naszych słuchaczy, chętnie bowiem odczytywali, nawet recytowali i ciekawie analizowali jego wiersze.  

 

Nikt chyba nie wątpi, że tolerancja inności jest istotnym elementem życia społecznego i że jej kształtowaniu i pogłębianiu sprzyja poznawanie innych kultur, sposobów myślenia ludzi z innych regionów świata. W dużym stopniu rolę tę spełniają tematy podróżnicze, ale ważniejsze będą tu jednak wykłady kulturoznawcze. W tym sezonie zaprezentowaliśmy więc kulturę chińską, lecz tym razem nie zagłębialiśmy się w jej historię i prahistorię, lecz pokazaliśmy, jak Chińczycy żyją i funkcjonują dziś - co można, a czego nie należy robić w kontaktach z tym narodem.

 

W życiu każdego z nas ważne miejsce zajmują problemy związane ze zdrowiem. Wychodząc temu naprzeciw, zaprosiliśmy dwoje specjalistów: lekarkę i terapeutę medycyny chińskiej, by odpowiedzieli na najbardziej palące pytania i pomogli naszym słuchaczom uporać się z niektórymi kłopotami, albo ostrzegli przed niebezpieczeństwami, które może spowodować niewłaściwe żywienie lub niepotrzebne stosowanie niesprawdzonych leków.

 

W programie tego sezonu znalazły się też dwa bardzo ciekawe spotkania z przedstawicielami lokalnych urzędów i instytucji: Tarczyńskiego Centrum Medycznego i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Słuchacze mogli dzięki tym wizytom spokojnie porozmawiać o problemach związanych z rejestracją do lekarza, o specjalistach zatrudnionych w Centrum Medycznym oraz o funkcjonowaniu pomocy społecznej na terenie naszej gminy. Ciekawe, że nasi słuchacze często pytali także i o to, jak mogą pomóc w tych sprawach swoim sąsiadom i znajomym.

 

I coś na zakończenie: dla uwspółcześnienia problematyki naszych spotkań i dodania jej nieco ... pikanterii, zaprezentowaliśmy studentom sylwetkę kontrowersyjnej, bardzo popularnej żony prezydenta Francji - Carli Bruni. I to także było powodem do głębszych przemyśleń: co decyduje o jakości i wartości naszego życia? Zdrowie -  na pewno, a dalej: sława? pieniądze? twórczość? pozycja społeczna?

Przeniesiemy tę dyskusję na kolejny sezon funkcjonowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarczynie.

 

Swoim wiernym, stałym słuchaczom życzymy pogodnych wakacji, a nowym: wyboru najciekawszej formy spędzania wolnego czasu, czyli ... zapisania się jesienią do naszego uniwersytetu!  

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej