Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Harmonogram wykładów Uniwerytetu Trzeciego Wieku - rok akademicki 2014/2015 sem. I

Utworzono dnia 05.11.2019

Spotkania wykładowe w pierwszym semestrze roku akademickiego 2014/2015 odbywały się zawsze w piątki i składały się z dwóch prelekcji: pierwsza w godz. 11.00 - 12.15, tu następowała przerwa kawowa, a po niej druga prelekcja: 12.45 - 14.00. Program zaś, przedstawiał się następująco:


7 listopada 2014

- dr Joanna Lewandowska - Pradzieje człowieka.

Poznaliśmy protoplastów rodu ludzkiego i zawikłane losy różnych naszych pradawnych krewniaków. Zastanawialiśmy się nad miejscem człowieka w świecie przyrody.

- dr Wojciech Lewandowski - Na pirackich okrętach wokół Karaibów.

O prawdziwych piratach i korsarzach, którzy grasowali niegdyś na Karaibach. O ich legendarnych skarbach i przypadkiem dokonanych odkryciach geograficznych.


 14 listopada 2014

- Monika Agnieszka Klimowicz - Polska królowa Francji - Maria Leszczyńska.

Skromna córka króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego - Maria (1703-1768) zostaje niespodziewanie i wbrew wszelkim przewidywaniom, żoną króla Francji Ludwika XV. Dzieje tej damy, to materiał na znakomitą powieść w stylu "płaszcza i szpady".

- Kamil Przepiórkowski - W rytmie walca.

Walc, uznany przez prof. Mariana Wieczystego za "jeden z najpiękniejszych tańców naszych dni", narodził się w XIX wieku jako walc wiedeński, ale już na początku XX wieku pojawiła się nowa jego odmiana - boston (w USA), oraz walc angielski, zwany też powolnym. Jak dziś tańczy się walca? Właśnie teraz możemy się tego nauczyć!


21 listopada 2014

- dr hab. Elwira Żmudzka - Ocieplenie klimatu: fakty i mity.

Zarówno w nauce, jak i w publicystyce wyraźnie rysują się dwie wersje przyszłości Ziemi: nadciąga globalne oziębienie i nasza planeta zginie w okowach mrozu; następuje ocieplenie klimatu - Ziemia wysycha! Czego, tak naprawdę powinniśmy się teraz bać?

- Daniel Sukniewicz - Trzysta lat niepodległego Mazowsza.

Przyzwyczailiśmy się uważać, że Mazowsze, to integralna część Polski. Dzisiaj - tak, ale kiedyś było ono samodzielnym, dumnym księstwem, bohatersko broniącym swej niepodległości - i o tym także powinniśmy pamiętać.


28 listopada 2014

- Bożena Pysiewicz - Uśmiech Mony Lisy.

"Mona Lisa" Leonarda da Vinci, to dzieło uznawane dziś za genialne, za najdoskonalszy portret świata. Na czym właściwie polega jego wartość? Jakie były dzieje tego obrazu?

- Sławomir Drygalski - Niemen na nowo odkrywany.

Czesław Wydrzycki - ikona okresu "dzieci kwiatów", kompozytor, instrumentalista i wokalista, znany później jako NIEMEN. Przyszło mu jednak żyć w czasach, kiedy dopasowywano fakty do teorii i stąd wiele informacji na jego temat powinniśmy teraz dokładnie zweryfikować. Poznamy zatem zupełnie nową twarz Niemena i wiele niepublikowanych dotąd utworów artysty.


5 grudnia 2014

- Marek Gerard Jaros - Płeć mózgu.

Czy mózg kobiety i mężczyzny różnią się od siebie? Każdy patolog stwierdzi autorytatywnie, że nie. Psycholog uważa jednak, że są pewne różnice, jednakże nie dyskwalifikują one ani kobiet, ani mężczyzn w żadnej dziedzinie życia.

- dr Elżbieta Jackowicz - Niszczycielska moc wulkanów.

Wulkany już wielokrotnie zmieniały bieg naszych dziejów - Wezuwiusz unicestwił słynne dziś Pompeje i Herkulanum, inny zaś - rozerwał Santoryn i zniszczył kulturę minojską. Ostatnio, pewien islandzki wulkan zatrzymał komunikację lotniczą prawie na całym świecie. Co nas jeszcze może spotkać w przyszłości? Czy w Polsce także znajdują się jakieś wulkany?  


12 grudnia 2014 

- dr Izabela Tomaszewska - Geniusz głuchego muzyka: Beethoven.

Ludwig van Beethoven (1770-1827) - niemiecki kompozytor znany przede wszystkim jako twórca "Ody do radości", będącej hymnem Unii Europejskiej oraz "Sonaty księżycowej", a także z tego, że tworzył muzykę, będąc już całkowicie głuchy.

- Edyta Rubka-Kostyra - Przepis na mumię.

W wielu kulturach na świecie mumifikowano zwłoki ludzi i zwierząt, ale najciekawsze wydają się mumie starożytnych Egipcjan. Co dziś wiemy na temat sposobów takiego utrwalania zwłok? Jaki był cel tych skomplikowanych zabiegów?


9 stycznia 2015

- Bożena Pysiewicz - Zrozumieć sztukę nowoczesną (XX - XXI wiek).

Współczesna sztuka zdecydowanie oddala się od natury - staje się abstrakcją, zabawą intelektualną, prowokacją. Musimy zatem na nowo nauczyć się ją rozumieć i odkryć całkiem nowe wartości takich działań artystycznych.

- dr Wojciech Lewandowski - Najdziwniejsze góry świata: Puna de Atacama.

Zapraszamy na wyprawę w Andy - góry Ameryki Południowej. Poznamy ich surowe piękno, najbardziej niebezpieczną pustynię wysokogórską, uroki bycia w takich miejscach i Polaków, którzy pozostawili tam swoje ślady.


16 stycznia 2015

- Monika Agnieszka Klimowicz - Dawne kultury: wikingowie.

Poznamy obyczaje, wierzenia, sztukę i sposób życia ludów, które prawdopodobnie położyły podwaliny potęgi Rusi, miały udział w powstawaniu państwa polskiego, a nawet zasiedliły Grenlandię i Amerykę Północną na długo przed innymi Europejczykami.

- dr hab. Elwira Żmudzka - Wpływ klimatu na dzieje Europy w ciągu ostatniego tysiąclecia.

Jest to okres w naszych dziejach, który został dość dokładnie poznany i opisany przez historyków. Nieco jednak zlekceważono wpływ pogody (klimatu) na te wszystkie procesy i wydarzenia. A miały w tym okresie miejsce zarówno "epoki lodowcowe", jak i znaczne ocieplenia klimatu. Jak to zmieniało modę, budownictwo, sposoby podróżowania, uprawę ziemi, zasady odżywiania się i prowadzenia wojen? 


23 stycznia 2015

- Marek Gerard Jaros - Dlaczego zebry nie mają wrzodów żołądka?

To nie jest temat zoologiczny - to rzecz o stresie. Stres może motywować nas do działania, ułatwiać pokonywanie przeszkód lub ... zniszczyć nasze zdrowie i odebrać radość życia. Jak więc nad nim zapanować i zaprzęgnąć do pomocy? Jak się ustrzec jego szkodliwości?

- Karolina Anna Ekes - Imiona miłości u Starożytnych.

Nasz słownik jest niezwykle ubogi i nieprecyzyjny w porównaniu ze słownictwem dawnych Greków i Rzymian. My mówimy: kocham syna, kocham lato, kocham książki, kocham ją-jego. Tymczasem dla nich, to były zupełnie różne pojęcia, wyrażane całkiem innymi słowami. Ciekawostka: przy okazji rozpatrywania tego problemu, możemy się dowiedzieć także czego o ... sobie.


30 stycznia 2015

- dr Tomasz Mazur - Poszukując własnej tożsamości.  

Wyznaczając swoją drogę przez życie, budując swoje JA, dokonujemy bardzo ważnych wyborów pomiędzy ideami i wartościami: jedne akceptujemy, inne zaś - odrzucamy. Starając się ustalić, co dla nas ważne, nie zawsze jednak robimy to całkiem świadomie. Jak więc naprawdę przebiega ten proces?

- Marianna Ben Mohamed - Powiew orientu na bulwarach Paryża.

Charles Aznavour - to pseudonim syna ormiańskich emigrantów, urodzonego 22 maja 1924 roku w Paryżu jako Szahnur Waghinak Aznawurian. Od dziecka śpiewał on w restauracji swoich rodziców, ale drogę do światowej kariery otworzyła mu Edith Piaf. Jak do tego doszło? Co było dalej?


LUTY 2015

6 lutego 2015

- dr Izabela Tomaszewska - Hanka Ordonówna.

Czyli ... Maria Anna Tyszkiewiczowa (1902-1950). Tragiczne, niezwykłe losy dziewczyny z tzw. "nizin", która dzięki talentowi i charyzmie zapisała się w pamięci pokoleń. Do dziś śpiewa się przecież jej największy przebój: "Miłość ci wszystko wybaczy."

- Daniel Sukniewicz - Archeologiczne ślady dawnych wierzeń słowiańskich. 

O wierzeniach ludów zamieszkujących niegdyś tereny dzisiejszej Polski, dowiadujemy się z niejasnych i niepewnych źródeł pisanych tworzonych przez naszych sąsiadów albo wnioskujemy ze śladów pozostałych w kulturze ludowej, czasem też z wykopalisk archeologicznych. Co zatem do dziś udało się naukowcom ustalić na ten temat?


13 lutego 2015

- Marianna Ben Mohamed - Islam na co dzień.

Koran reguluje najdrobniejsze nawet czynności dnia codziennego wyznawców, a obowiązuje to do dziś w niezmienionej formie, choć księga owa powstała w VII wieku naszej ery. Jak więc udaje się je stosować w XXI stuleciu, w erze elektroniki, równouprawnienia i tendencji do ujednolicenia kultury na całym świecie?

- Daniel Sukniewicz - Baśnie i legendy z Mazowsza.

Wskrzeszamy modę na baśnie! Takie baśnie, które opowiadały nasze babcie i prababcie, a nie egzotyczna Szeherezada. Pamiętajmy przy tym, że wcale nie są to opowiastki dla zabicia czasu - mogą być raczej echem dawnych wydarzeń, wykładem niegdysiejszego pojmowania świata, a z pewnością niosą ważne przesłania moralne. 


20 lutego 2015

- Daniel Sukniewicz - Czy Mieszko I był pierwszy?

Poznajemy historię Polski w zupełnie nowym ujęciu! Historię pisaną losami ludzi - w tym odcinku: pierwszych Piastów, członków dynastii, która stworzyła państwo polskie. Zbadamy okoliczności i motywy decyzji podejmowanych przez władców oraz życie codzienne i kulturę ich dworów oraz funkcjonowanie podległych im społeczności.

- Edyta Rubka-Kostyra - W poszukiwaniu grobu św. Piotra.

Największa świątynia Rzymu została zbudowana dla uczczenia miejsca pochówku pierwszego z papieży. Jednakże na tym właśnie terenie wcześniej wznosiły swe budowle i chowały zmarłych setki pokoleń ludzi różnych kultur i wyznań. Jak więc teraz ustalić, który z nich jest grobem tego świętego?


Spotkanie to zamyka pierwszy semestr roku akademickiego 2014/2015.

Za tydzień rozpoczynamy realizację programu drugiego semestru, pierwszego roku funkcjonowania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarczynie. Wiele osób spośród tych, które z entuzjazmem przystępowały jesienią do naszego uniwersytetu, doznało zawodu i zrezygnowało z uczestnictwa. Spodziewali się dużo bardziej rozrywkowego charakteru zajęć, czegoś na kształt rozszerzonego klubu seniora. Uważamy, że podjęcie takiego programu bardzo by zawęziło ofertę dla osób starszych: kluby seniora mają swój system działań, a my realizujemy inny, przeznaczony dla osób pragnących poszerzać swoją wiedzę, podyskutować na intrygujące tematy, poznać młodych naukowców, dziennikarzy, artystów i propagatorów nauki (edukatorów muzealnych), których zapraszamy do prowadzenia wykładów w naszym uniwersytecie. Zatem - gratulujemy wyboru naszym stałym już słuchaczom i ... kontynuujemy.

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej