Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Błękitna planeta - PRZYRODA

Utworzono dnia 18.11.2019

BŁĘKITNA  PLANETA

 

Czyli: o zjawiskach geologicznych, kosmicznych, klimatycznych, roślinach, zwierzętach i ludziach, którzy się tym zajmują. 

 

Dlatego w tym właśnie dziale zaprezentowaliśmy sylwetkę prof. Simony Kossak, która dawała przykład w jaki sposób człowiek powinien traktować innych współobywateli planety i upowszechniała wiedzę przyrodniczą poprzez literaturę i w radiu.

 

Ważnym problemem współczesnego świata jest szybko postępująca zmiana klimatu. Jednak nie ma zgody co do tego, w jakim kierunku ona prowadzi: do przegrzania planety i zalania części kontynentów, czy raczej jest zapowiedzią nadciągającej epoki lodowcowej? Jak te zmiany mogą wpłynąć na losy ludzkości?

Podstawą podjęcia dyskusji w tej sprawie stały się wykłady:

- Ocieplenie klimatu: fakty i mity.

- Wpływ klimatu na dzieje Europy w ciągu ostatniego tysiąclecia.

 

A teraz ... spójrzmy w niebo. Dla tych, którzy lubią zadzierać głowę, przygotowaliśmy wykład: Gwiazdozbiory i astrosanktuaria. Ta druga część mówi o tym, jak człowiek próbował sprowadzić niebo na ziemię, budując z kamieni wszystko, co tam wysoko udało mu się dostrzec.

 

Nie tak dawno mieliśmy do czynienia z wybuchem islandzkiego wulkanu, który wręcz sparaliżował połowę świata. Skłoniło nas to do zainteresowania się tymi zjawiskami i poprosiliśmy geologa o wyjaśnienie owego fenomenu: Zagrożenie z wnętrza Ziemi - wulkany. Straszne: dowiedzieliśmy się, że w Polsce także są ślady dawnych stożków wulkanicznych oraz, że na świecie jest tak wiele aktywnych i "przyczajonych" wulkanów, iż w każdej chwili możemy znów stać się świadkami gigantycznej erupcji!

 

Wróćmy więc do mniej stresujących tematów .... Może jednak nie dla wszystkich były one takie bezstresowe, gdyż zajęliśmy się tu obalaniem mitów dotyczących niektórych gatunków "strasznych" zwierząt. Były to prelekcje:

- Skrzydlate demony. (o krukowatych, czyli ptakach ognistych, czarnych, które mogą "coś wykrakać", oraz o sowach - także nie cieszących się zbyt dobrą opinią przez swoje "hukanie" po nocach i to często na cmentarzach).

- Życie w wilczej gromadzie. (to chyba nie wymaga komentarzy).

- Ptasie tajemnice. (temat, który z pewnością wszyscy nasi słuchacze wspominają z przyjemnością, gdyż omawiał piękne ptaki śpiewające i dużą jego część zajmowały właśnie ptasie koncerty).

 

Życie większości z nas umilają rośliny. W naszym programie zaprezentowaliśmy jedne z najpiękniejszych, najbardziej tajemniczych i powszechnie dziś dostępnych: storczyki (orchidee). Szczególny zachwyt wzbudzały zdjęcia i filmy z wystaw storczyków i wielkich kolekcji tych kwiatów w ogrodach botanicznych.

 

Ważną częścią każdego działu naszych wykładów są warsztaty. Zorganizowaliśmy więc kilka zajęć ekologicznych: plecenie pojemników z makulatury, sadzenie roślin w substracie kokosowym, nadawanie "drugiego życia" opakowaniom plastikowym oraz rozpoznawanie produktów prawdziwie ekologicznych od "zielonych bubli." Warsztaty te przeprowadziła bezpłatnie fundacja ALTER EKO.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Gminny Ośrodek Kultury

ul. J. Stępkowskiego 17
05-555 Tarczyn
Tel. 22 715 79 62
Dyrektor: Alfred Kohn
e-mail: tarpol4@wp.pl

urząd miejski tarczyn

półmaraton Tarczyn

 

mbc logo

itv piaseczno logo

logo warsztaty fotografii cyfrowej